به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مراسم اختتامیه رویداد ملی نوآیند امروز پنجشنبه (29 اردیبشهت ۱۴۰۱ ) در سالن شهید مدرس مرکز پژوهش های مجلس با حضور بابک نگاهداری رئیس این مرکز و اقبال شاکری نماینده مردم تهران و برگزیدگان این رویداد برگزار شد.

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این مراسم با بیان اینکه «مرکز پژوهش‌ها در دوره فعلی به دنبال آن است تا بیشتر از اینکه حرف بزند به پژوهشگران گوش دهد و از ظرفیت اندیشکده‌ها استفاده کند»، اظهار کرد: همه پژوهشگرانی که در رویداد ملی نوآیند مشارکت داشتند مرکز پژوهش‌ها و مجموعه قانونگذاری کشور را در اتخاذ تصمیمات بهتر کمک می‌کنند. وی با تاکید بر اینکه شرایط امروز به گونه‌ای است که هم حکمرانی نیاز به نوآوری دارد و هم نوآوری نیاز به حکمرانی دارد، گفت: انشاءالله با تعامل خوبی میان نهادهای قانونگذار و نهادهای نوآور بتوانیم سرنوشت خوبی را برای کشور رقم بزنیم. اقبال شاکری نماینده اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه قطعاً نتایج اقدامات اندیشکده‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از فرآیندهایی است که در مجلس پیگیر آن هستیم، اظهار کرد: تاکنون بسیاری از اقدامات خوبی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده، از سوی نمایندگان تبدیل به قوانینی راه‌گشا شده‌است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه نمایندگان این دوره مجلس شورای اسلامی از ایده‌های پژوهشگران استقبال می‌کنند، گفت: حدود ۹۰ درصد از نمایندگان این دوره بطور رسمی در استخدام دانشگاه‌های کشور هستند نه اینکه تنها مدرس دانشگاه باشند این بدان معناست که قطعاً همه آنها از خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها و ایده‌های پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌های کشور استقبال و حمایت می‌کنند. شاکری خاطر نشان کرد: بهره‌گیری از نوآوری‌های پژوهشگران موجب می‌شود تا ما در فرآیند حکمرانی رنج کمتری ببریم؛ در همین راستا امیدوارم در مجلس شورای اسلامی بیشتر از قبل از ظرفیت اندیشکده‌ها و مرکز پژوهش‌ها استفاده نماییم. در این نشست مهدی عبدالحمید مدیر دفتر حکمرانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۵۰۰ ایده برای دبیرخانه رویداد ارسال شد بود، گفت: از بین این ایده ها ۳۳ تیم به مرحله نهایی راه پیدا کردند که برگزیدگان در مراسم اختتامیه ارائه خواهند داشت. وی با اشاره به ضرورت حفظ شبکه نخبگانی شکل گرفته در نتیجه برگزاری رویداد ملی نوآیند، گفت: صرفا با اکتفا به توان کارشناسی داخل مرکز پژوهش ها نمی توان سیاست گذاری و قانون گذاری موثری انجام داد و از ظرفیت نخبگان خارج از بروکراسی اداری کشور هم باید استفاده شود. رویداد ملی نوآیند تلاشی در این زمینه است.

عبدالحمید سپس با اشاره به این مسئله که کارآفرینی اقتصادی در کشور شناخته شده و مورد حمایت دولت است، تصریح کرد: اما ایده پردازی و خلاقیت در عرصه های عمومی هنوز چندان در کشور ما مورد توجه و حمایت نیست که رویداد ملی نوآیند برای رفع این خلاء برگزار می شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر مسائل از رسانه ها وارد چرخه حکمرانی کشور می شوند، گفت: سیستم حکمرانی کشور دچار روزمرگی شده است و آینده نگری و استفاده از افراد خلاق چاره حل این مشکل است که رویدادنوآیند با همین دغدغه ها شکل گرفته است. در ادامه این مراسم حجت الاسلام احمد کوهی مدیر گروه آینده پژوهشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و دبیر علمی رویداد هم با تاکید بر این مسئله که با توجه به پیچیده تر شدن مناسبات حاکم بر دنیا، حکمرانی ما هم باید از شیوه سنتی به شیوه خلاق و موثر تغییر پیدا کند، گفت:  در حال حاضر با مدل های قدیمی و محدود کردن بازیگران برای حل مسئله، نمی توان حکمرانی موثری را اعمال کرد. وی افزود: برای حل مشکلات حکمرانی باید مشارکت اجتماعی ایجاد کنیم و رویداد ملی نوآیند تلاش می کند در حد وسع خود این مشارکت را ایجاد کند. در پایان این نشست از دبیرخانه دائمی رویداد ملی نوآیند رونمایی شد. همچنین تیم های برگزیده ایده های خود را ارائه کردند و در نهایت با اهدای جوایزی از این تیم ها قدردانی شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به مرکز مطالعات آینده پژوهی فردا بوده و استفاده از مطالب بدون ذکر نام منبع مجاز نیست (طراحی و اجرا: 09125010846)

Template Design:Dima Group

بالا