تدوین و ترجمه: سعید سعیدپور و محمدرضا بهبودی

بشر امروز و دستاوردهای او حاصل چندین هزار سال تکاپو و تغییر است. پیشرفت های چشمگیر و گسترده در حوزه­ های مختلف علمی در یک قرن اخیر، اگرچه سرسام ­آور می­نماید، اما نه تنها انسان را از تلاش بی­ نیاز نکرده بلکه حقارت وی را در برابر عظمت هستی آشکارتر نموده است. گویی که انسان اکنون کودکی نوپاست که بتازگی آموخته چگونه بر روی دو پای خویش بایستد.جایگاه آینده ­نگاری و روش­های آن همچون سناریونگاری، در برنامه­ ریزی کلان و تفکر راهبردی بوده و نقش آن همانند ابزاری است برای تصمیم ­گیری جهت پاسخ به سوالات راهبردی در چشم­انداز بلندمدت دولتها، سازمان­ها و شرکت­ها.

در واقع آینده­ نگاری پا را از پیش­بینی فراتر گذاشته و به اقدامی فعالانه، مبتکرانه و خلاقانه جهت ساخت آینده مطلوب در تمام زمینه ­ها می­ پردازد. اهمیت این موضوع زمانی آشکارتر می­شود که این جمله از پیتر دراکر را بیشترمطمح نظر قرار دهیم: “بهترین روش برای پیش‌بینی آینده ساختن آن است.” لذا اهمیت آینده ­نگاری در رویارویی با تغییرات آینده، فراهم آوردن فرصتی ساختارمند جهت نگاه به آینده و ایجاد آینده مطلوب می­باشد.

این کتاب در خصوص مبحث سناریونگاری و نحوه بکارگیری نرم­ افزار سناریوویزارد است که توسط مهندس سعید سعیدپور  و دکتر محمدرضا بهبودی تدوین و ترجمه شده است. سناریونگاری یکی از روش­های آینده نگاری، است که کاربرد فراوانی در حوزه­ های مختلف علمی از جمله مباحث راهبردی سازمانی دارد، و سناریو ویزارد نرم­ افزاری است که با کمک آن می­توان سناریوهای حاصل از سناریونگاری را استخراج و مورد مطالعه و مداقه قرار داد. این کتاب دارای دو فصل می­باشد؛ در فصل اول به طور اجمالی به مباحث نظری مربوطه و کلیاتی در خصوص آینده­ نگاری، سناریونگاری، برنامه ­ریزی مبتنی بر سناریو و برنامه ­ریزی راهبردی بر اساس سناریونگاری پرداخته می­شود. نهایتاً در فصل دوم، مراحل کار با نرم ­افزار سناریوویزارد، نسخه ۴٫۲، با استفاده از مثالی در خصوص تدوین استراتژی­های مدیریت دانش سازمان به صورت تصویری تشریح می­گردد.

فهرست مطالب کتاب را می توانید از طریق فایل زیر مشاهده نمایید.

فهرست مطالب کتاب

فروشگاه کتاب‌های الکترونیکی مرتبط با آینده‌پژوهی

کلیه حقوق مادی و معنوی اطلاعات این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات آینده‌پژوهی فردا بوده و استفاده از مطالب بدون ذکر نام منبع مجاز نیست

Template Design:Dima Group

بالا