مولفان: محمدرحیم عیوضی و محمدهادی قاسمی

کتاب «آینده نگاری قطبی سازی جامعه و راهبردهای پیش‌بینی و مواجهه» به قلم دکتر محمدرحیم عیوضی عضو هیأت علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران و محمدهادی قاسمی روانه بازار نشر شده است. در این کتاب بیان شده: «قطب به‌مثابه دو یا چند قدرت برتر است که حد وسطی برای آن قابل‌تصور نیست و افراد و نیروهای اجتماعی جهت برآوردن اثرگذاری خویش نیازمند پیوستن به قطب‌ها می‌باشند.» یکی از مهم‌ترین اقدامات سیاست‌گذاران و حکمرانان کشور می‌بایست توجه به تهدیدات ناشی از قطبیت در آینده باشد. قطبیت پدیده‌ای است که آرام‌آرام شکل می‌گیرد و رشد می‌کند اما وقتی به مرحله بلوغ رسید، مسائل و چالش‌هایی را به وجود می‌آورد و در صورت عدم توجه به این چالش‌ها و عدم آمادگی برای تهدیدهای تولیدشده ناشی از آن، بستر لازم برای تبدیل چالش به آسیب و در ادامه ایجاد شکست برای کشور، تسهیل خواهد شد.
در این پژوهش سعی شده، با طراحی سناریوهای مختلف آینده قطبیت و تحلیل بازیگران موثر بر آن، راهبردهایی اثربخش به‌منظور وصول به آینده مطلوب جمهوری اسلامی ارائه شود و در کنار ارائه چهار سناریوی آینده قطبیت، با آینده‌نگری و استفاده از ابزارهای آینده‌پژوهی، بازیگران مؤثر و تهدیدهای مبتنی بر پیش‌بینی آینده قطبیت در کشور شناسایی شده و راهبردهای لازم را برای پیشگیری و مقابله با آثار سو این تهدیدها ارائه گردد.

فروشگاه کتاب‌های الکترونیکی مرتبط با آینده‌پژوهی

کلیه حقوق مادی و معنوی اطلاعات این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات آینده‌پژوهی فردا بوده و استفاده از مطالب بدون ذکر نام منبع مجاز نیست

Template Design:Dima Group

بالا