ترجمه و تحقیق: محمد عسکری مدیرگروه مطالعات آینده‌پژوهی

 

خلاصه اجرایی: گزارش روندهای فناوری سال 2019 موسسه FTI در دوازدهمین سال انتشار گزارش‌های سالانه است و بیش از 7.5 میلیون بازدید تجمعی دریافت کرده است.

315 روند علم و فناوری

این بزرگ‌ترین گزارش ما از رون علم و فناوری تاکنون بوده است، 30 درصد افزایش به سال گذشته وقتی‌که 225 رند و 10 سیگنال ضعیف را شناسایی کردیم. این افزایش شدید مربوط به پیشرفت بسیاری از فناوری‌های مختلف است که باعث شتاب در بسیاری از زمینه‌های مختلف می‌شود.

5 سیگنال ضعیف برای 2020

ازجمله مواد و علم بیولوژیکی و همچنین محاسبات کوانتومی

45 سناریو

17 خوش‌بینانه، 20 عمل‌گرا، 11 بدبینانه و فاجعه‌آمیز

9 جعبه‌ابزار و چارچوب

ما ابزارها و چارچوب‌هایی برای آینده‌پژوهی کاربردی داریم که می‌تواند توسط سازمان شما برای پیشبرد تفکر استراتژیک شما در مورد این روندها استفاده شود.

5 سردمدار

آن‌ها برای رهبری و مدیریت اجرایی در نظر گرفته‌شده‌اند و برای اینکه حوزه‌هایی از قبیل واقعیت مصنوعی، حمل‌ونقل خودگردان، واقعیت ترکیبی، تغییرات ژنتیکی و بلاک چین را پوشش دهند.

3 واژه‌نامه

ما اصطلاحات اصلی را برای کمک و سرعت بخشیدن به کار آن‌ها، شناسایی و معرفی کرده‌ایم؛ آن‌ها شامل بلاک چین، امنیت سایبری و واقعیت ترکیبی هستند.

50 شهر

ما برای دومین سال پیاپی فهرستی از هوشمندترین شهرهای جهان را اعلام کردیم. ما آن‌ها را با استفاده از روشی که سال گذشته توسعه دادیم، رتبه‌بندی کردیم. شهرهای شمال اروپا جزو ده تای اول هستند و درواقع یک‌چهارم اولیه لیست را تشکیل می‌دهند. اروپا (ازجمله انگلیس) دارای 13 شهر، آسیا 9 شهر، آمریکای شمالی 8 شهر، خاورمیانه 4 و آمریکای جنوبی، استرالیا و هند هرکدام یک شهر هوشمند دارند. هیچ شهر آفریقایی برای سال 2019 در این لیست نبود.

 

نکات کلیدی

حریم شخصی مرده است

یکی از موضوعاتی که مداوم در گزارش امسال وجود دارد، بحث نظارت است. اینکه چه اندازه روی صفحه‌های تلفن‌های همراه خود فشار می‌آوریم، صورت‌های ما زمانی که از تقاطع عبور می‌کنیم، هماهنگی‌های ژنتیکی ما با اقوام دور، مکالمات ما در آشپزخانه و یا حتی عضویت ما در انجمن‌ها، ما مداوم تحت نظارت هستیم. تنها به بهانه فضیلت زنده‌بودن در سال 2019، شما به‌طور خواسته یا ناخواسته، مولد اطلاعات هستید؛ که آن استخراج، پالایش، تولید و کسب درآمد است. ما دیگر هیچ انتظاری از کلیت حریم شخصی نداریم، حداقل نه شبیه آن چیزی که قبلاً می‌شناختیم. شرکت‌هایی که به داده‌های ما تکیه می‌کنند با چالش‌های جدیدی روبرو هستند: چطور می‌توان مقادیر عظیم داده‌های تولیدشده را ذخیره کرد، چطور می‌توان از آن‌ها محافظت کرد، چگونه اطمینان حاصل شود که داده‌های جدید با تعصب رمزگذاری نشده‌اند و بهترین شیوه برای ناشناس کردن آن قبل از اشتراک‌گذاری با اشخاص ثالث، چیست.

 

VSO (بهینه‌سازی جستجوی صوتی) جایگزین SEO (بهینه‌سازی موتور جستجو) خواهد بود

تا پایان سال 2020، حدود نیمی از تعاملات یکه شما با رایانه خواهید داشت، از صدای شما استفاده می‌کند. چه صحبت شما با بلندگوهای هوشمند، یا داشبورد اتومبیل خود، یا دستیار دیجیتالی تلفن همراه خود؛ شما به‌زودی به‌جای تایپ کردن بیشتر صحبت خواهید کرد. از آنجا که تولیدکنندگان محتوا به رابط‌های گفتاری مبادرت می‌کنند، ناشران و سایر شرکت‌ها به‌زودی، بیشتر بر روی بهینه‌سازی جستجوی صوتی (VSO) متمرکز می‌شوند. ظهور VSO بر تعدادی از صنایع اثر می‌گذارد: تبلیغات، مهمان‌نوازی و گردشگری، امور مالی و بانکی، خرده‌فروشی، اخبار و سرگرمی، آموزش و ... . این به معنی فرصت است: اکوسیستم VSO دست‌نخورده، منتظر به دنیا آمدن است و احتمالاً پیشگامان این امر، ثروت عظیم و بادآورده‌ای را به دست می‌آورند؛ اما این پدیده همچنین سیگنال‌های اختلال در کار کسانی است که در حوزه‌ی جستجو فعالیت می‌کنند.

 

بیگ ناین

9 شرکت بزرگ تکنولوژی وجود دارد، شش آمریکایی و سه چینی، آن‌ها مسئولان اصلی آینده هوش مصنوعی هستند. آن‌ها G-MAFIA در آمریکا هستند: گوگل، مایکروسافت، آمازون، فیس‌بوک، آی بی ام و اپل. در چین شرکت‌های BAT هستند: بایدو، علی‌بابا و تنسنت. تنها 9 شرکت مسئولان درجه اول برای تحقیق، سرمایه‌گذاری، مداخله دولت و اپلیکیشن های مصرفی، به‌صورت کاملاً ویژه هستند. محققان و آزمایشگاه‌های دانشگاهی برای داده‌ها و ابزار و سرمایه‌گذاری به این شرکت‌ها متکی هستند. بیگ ناین همچنین مسئولیت ادغام و مالکیت، سرمایه‌گذاری استارتاپ های هوش مصنوعی و پشتیبانی نسل بعدی توسعه‌دهندگان را بر عهده دارد. مشاغل غربی به‌زودی مجبورند چارچوب‌های هوش مصنوعی و ارائه‌کنندگان سرویس‌های ابری را انتخاب کنند، احتمالاً گوگل، آمازون یا مایکروسافت، تصمیمی که برگشت از آن در آینده بسیار مشکل خواهد بود.

 

عصر سوابق داده‌های شخصی در حال ظهور است

ما شاهد ظهور  سوابق داده‌های شخصی» یا PDR ها خواهیم بود. آن‌یک دفترچه جامع است، شامل تمام داده‌هایی را که ما درنتیجه استفاده دیجیتالی ایجاد می‌کنیم (فکر می‌کنید اینترنت و تلفن همراه است) اما شامل منابع دیگر اطلاعات نیز می‌شود: سوابق مدرسه و کار ما (دیپلم، کارفرمایان قبلی و فعلی)، سوابق قانونی ما (ازدواج‌ها، طلاق‌ها، دستگیری‌ها)، سوابق مالی ما (وام‌های مسکن، امتیازهای اعتباری، وام‌ها، مالیات‌ها)، مسافرت (کشورهای بازدید شده، ویزا)، سوابق دوست‌یابی (اپلیکیشن های آنلاین)، سلامت (سوابق سلامت الکترونیکی، نتایج غربالگری ژنتیکی، عادت‌های ورزشی) و سوابق خرید (خرده‌فروشان آنلاین، استفاده از کوپن در فروشگاه‌ها). هوش مصنوعی‌ها و ساخته‌های دست بیگ ناین هر دو از سوابق اطلاعات شخصی شما یاد می‌گیرند و از آن برای تصمیم‌گیری خودکار استفاده می‌کنند و به‌عنوان یک میزبان جامع خدمات به شما ارائه می‌دهند. PDR شما وراثتی خواهد بود، یک سابقه جامع که سپری‌شده است و توسط فرزندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حالت ایدئال شما صاحب PDR خودخواهید بود، بین سیستم‌ها کاملاً قابل تعامل خواهد بود و بیگ ناین به‌سادگی نقش یک متولی را ایفا می‌کند. ما در آغاز انتقال نسل ورود به سیستم ایمیل و رسانه‌ها و پسوردها به نسل PDR ها هستیم.

 

چین همچنان به صعود خود ادامه می‌دهد و نه‌فقط در هوش مصنوعی

چین در زمینه‌های مختلفی پیشرو است. چین با جاه‌طلبی یک مسابقه فضایی راه انداخته است که نه‌فقط برای بازگشت انسان به ماه، بلکه برای ساخت مزارع داخلی و فضاهای قابل زندگی در سطح قمری. آن در حال پیشرفت‌های جسورانه‌ای در تغییرات ژنومی انسان، حیوان و محصولات است. چین از طریق ابتکارات مختلف دولت خود اقدام به ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه‌های اینترنت نسل بعدی در سراسر آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین می‌کند. این کشور سرعت جهانی را برای کیفیت هوا، انتشار گازهای کربن و کاهش ضایعات تنظیم می‌کند. بازار وسایل نقلیه برقی چین هر کشور دیگر جهان را در این زمینه، کوچک نشان می‌دهد. همه این‌ها علاوه بر سرمایه‌گذاری‌ها و پیشرفت‌های چین در هوش مصنوعی است. وسوسه نشوید که هر یک از این حوزه‌های روند را به‌تنهایی رصد کنید، زیرا ارتباطی که نمایانگر موضوع بزرگ‌تری هست را نمی‌بینید. دولت هیچ کشور دیگری در مسابقه‌ی حرکت به سمت آینده، قدرت و سرعت دولت چین را ندارد. این به معنای تغییری بزرگ در توازن قدرت ژئوپلیتیکی در سال‌های پیش رو است.

 

قانون‌گذاران در سراسر جهان آماده نیستند تا با چالش‌های جدیدی که ناشی از ظهور علم و فناوری است، مقابله کنند

در سال 2019، ما مطمئناً شاهد پیشنهادهایی برای چارچوب‌های نظارتی جدید هستیم. بااین‌حال، این قوانین، مقررات و سیاست‌های جدید برای پیامدهای گسترده‌تر و مرتبه بعدی آن‌ها، مدل نمی‌شوند. یا اینکه آیا آن‌ها می‌توانند اجرا شوند، در حال اینکه علم و فناوری مدام به تکامل خود ادامه می‌دهند.

 

ادغام شرکت‌های کوچک، به‌عنوان یک موضوع کلیدی برای سال 2019 است

ما چند سال گذشته، ادغام را در غول‌های بزرگ فناوری، رسانه‌های خبری و سرگرمی، رباتیک، اتوماسیون خانگی و بیوتکنولوژی، رصد کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده نزدیک بیشتر می‌شود. ادغام تقریباً یعنی تمرکز منابع که اغلب به‌عنوان یک محرک عمل می‌کند. این امر برای کسانی که در حوزه‌ی علم و فناوری فعالیت می‌کنند، کمک‌کننده است و نیز برای تجارت خوب است. این امر (ادغام شرکت‌های کوچک) تمایل دارد توجه قانون‌گذاران را به‌ویژه در آمریکا و اروپا جلب کند.

 

20 سرفصل روندهای فناوری

 1. هوش مصنوعی
 2. فناوری شناختی
 3. امنیت، حریم خصوصی و داده
 4. حمل‌ونقل
 5. رباتیک پیشرفته
 6. رسانه‌های خبری، انتشار کتاب، شبکه‌های اجتماعی و اولین متمم
 7. رسانه‌های سرگرمی و ورزش الکترونیک
 8. فناوری‌های تبلیغات و بازاریابی
 9. آب‌وهوا و علوم زمین
 10. فناوری‌های کشاورزی
 11. بیوتکنولوژیکی، تغییرات ژنتیکی، بیو اینترفیس
 12. فناوری‌های بهداشتی، خود مراقبتی و پوشاک دیجیتال
 13. اتوماسیون خانگی و اینترنت اشیاء
 14. ورک پلیس و فناوری‌های یادگیری
 15. بلاک چین، توکن و ارزهای رمزنگاری‌شده (رمز ارز)
 16. فناوری‌های مالی
 17. شهرهای هوشمند
 18. دولت و سیاست فناوری
 19. فضا
 20. سیگنال‌های ضعیف برای 2020
فروشگاه کتاب‌های الکترونیکی مرتبط با آینده‌پژوهی

کلیه حقوق مادی و معنوی اطلاعات این پایگاه متعلق به مرکز مطالعات آینده‌پژوهی فردا بوده و استفاده از مطالب بدون ذکر نام منبع مجاز نیست

Template Design:Dima Group

بالا